Oyun Çocuğunun Yeterli ve Dengeli Beslenmesi

  Çocukların gelişme ve değişme dönemlerindeki yeme alışkanlıkları ailenin özellikle de anne ve babanın beslenme alışkanlıklarından etkilenir. Ebeveynlerin yedirme için ısrarları, ödüllendirme, ceza verme gibi yemek yeme sürecini vurgulayan tutumları çocuğun yeme alışkanlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Çocukların yiyecek tüketimleri bazı günler az bazı günler fazla olabilir. Onların yemeklerini belirli saatte vermek, öğün dışında abur cubur dediğimiz kola, çikolata, bisküvi, cips, şeker vb. besinlerin yenmesine izin vermeyerek, düzenli bir beslenme sistemine alışmalarına çalışılmalıdır.

Yetişkinlerin yaşamındaki beslenme tarzı çocukların beslenme alışkanlıkları üzerinde önemli bir etki yapar. Çocuğa baskı yapılmadan değişik yemek türlerine alıştırılmalı, ileri yaşlara doğru yemek seçme alışkanlığı edinilmesine çalışılmalıdır. Çocuğun tek yönlü beslenmemesine dikkat edilerek onların özel besin gereksinimleri göz önüne alınarak besin çeşitliliği sağlanmalı, sağlıklı beslenme tüm ailenin yaşam tarzı olmalıdır. Çocuğun büyüme ve gelişiminin tamamlanması ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi, tüm besin gruplarından uygun hazırlama ve pişirme yöntemleri ile pişirilen besinlerle mümkündür.

ENERJİ: Çocuklar devamlı bir büyüme sürecindedirler, buna bağlı olarak bazal metabolizma için harcanan enerji yüksektir, aynı zamanda çocukların fiziksel aktivitelerin de yüksek olması nedeniyle enerji ihtiyaçları yetişkinlerden fazladır. Çocuğun günlük beslenmesi mümkün olduğunca düzenli olmalıdır. Günlük besin gereksiniminin karşılanması olumlu ve düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmasıyla mümkündür. Enerjinin büyük bir kısmı değişik türdeki karbonhidratlardan sağlanmalıdır.  Ancak yüksek oranda şeker ve şekerli besinlerin tüketilmesi sağlıklı değildir. Şeker tüketimi ile diş çürükleri ve iştahsızlık arasında sıkı bir ilişki vardır. Şekerli içeceklerin, tatlıların, çikolata gibi besinlerin fazla tüketilmemesi ve özellikle ara öğünlerde verilmemesi uygun olur.

PROTEİN: Çocuğun yeterli ve dengeli beslenmesi için günlük beslenme planı içinde kaliteli proteinlerden yumurta, süt, yoğurt, peynir, et veya kuru baklagillere yer verilmelidir. Toplam protein miktarının yarısı hayvansal kaynaklardan sağlanmalıdır.

           YAĞ: Yağlar çocuğun enerji sağlamasının yanı sıra yağda eriyen vitaminlerin kullanılmasında, sinir sisteminin çalışmasında rol alırlar. Ancak çocuğun ihtiyacının üzerinde yağ ve yağlı besinler tüketmemesine, damar sağlığı ve kilo kontrolü yönünden dikkat edilmelidir.