Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Bireylerin ihtiyaçları kadar kalori ve besin öğelerini tüketmelerine yeterli ve dengeli beslenme diyoruz. Bu ihtiyaçlarımız bayram gibi özel günlerimizde de değişmiyor. Ancak tükettiğimiz yiyeceklerin miktar ve cinsleri ihtiyacımızı aşarsa o zaman dengesiz beslenme oluyor, bu da sindirim sistemimizde bazı problemlere yol açabileceği gibi kilo almamıza da neden olabiliyor. Özellikle diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), gut gibi sağlık problemleri olanlarda ihtiyaçtan fazla beslenme daha ciddi sağlık problemleri yaratabiliyor. O halde sağlıklı beslenmenin hayatın her döneminde, bir yaşam tarzı olarak benimsemesi gerekiyor.

 

  Etler; hücrelerin sıra sıra bir araya gelerek oluşturdukları liflerin bağ dokularıyla bağlanmasından oluşan kaslardır. Birleşimlerinde  protein, yağ, su, glikojen, madensel tuzlar, VB grubu vitaminler bulunur. Lezzet veren organik öğeler vardır. Hayvan kesildikten sonra et bekledikçe enzimlerin etkisiyle sertlik kaybolur. Katılığın geçmesi hayvanın cinsine ve beklediği ısı derecesine bağlıdır. Bağlantı dokuları etin yumuşaklığında en önemli etkendir, çok hareket eden kısımlarda bağlantı dokusu fazla olur.

 

Etlerin Pişirilme Yöntemleri: Sağlıklı pişirme yöntemlerine uygun pişirilen etlerde besin kayıpları az olur. Etler, öncelikle sağlıklı koşullarda kesilip pişirilme yöntemlerinin de kullanılan etin özelliğine uygun seçilmesi gerekir. Etler ortaya yakın hafif ısıda uzun sürede pişirilmelidir. Fırın, ızgara gibi kuru ısı, bağlantı dokusu az olan yumuşak etler için tercih edilmeli, et pişerken su kaybı kontrolü ile yumuşak olmaları sağlanmalıdır. Kuşbaşı ve parça etler bir miktar su ilavesi ile orta ısıda uzun süreli pişirilmelidir. Yüksek ısı proteinleri birden katılaştırır, ısı iç kısımlara geçemez, pişme iyi olmaz. Ancak bu yöntem bağlantı dokusu fazla olan, sert etler için uygun olacaktır. Etlerin yağda kızartılması veya yağ ilave edilerek pişirilmesi yöntemi tercih edilmemelidir. Bu yöntem etlerin kalorisinin artmasına neden olur.

 

Etler, buzdolabında muhafaza edilip, çözülmüş etler tekrar dondurulmamalıdır. Kıyma buzdolabında 1 gün, kuşbaşı 2-3 gün , buzlukta 1 hafta, derin dondurucuda daha uzun süre saklanabilir.

 

Bayramda 1 öğün et tüketiyorsak diğer öğün etli sebze veya sebze tüketilmesi hem kalori hem de besin değerinin dengelenmesi açısından sağlıklı olacaktır. Etleri zeytinyağlı sebze, salata, kepekli ekmek ile kullanmak daha hafif olur. Pilav, börek gibi kalorisi yüksek yiyeceklerde aynı öğünde tüketeceksek miktarı dikkatli kullanmalıyız. Arkasından da tatlı yerine meyve tercih etmemiz daha doğru olur. Tatlıyı yemekten bir süre sonra özellikle etli veya etsiz sebze yemeği ardından tüketmek daha hafif olacaktır.

 

Bayram ziyaretlerinde iyi misafir ağırlamayı fazla yedirmekle orantılı olarak düşünmemeliyiz. Misafirin, yiyeceği ürünün cinsini ve miktarını seçme özgürlüğü olmalıdır. Karşımızdaki kişinin sağlığını da düşünmek zorundayız. Netice olarak bayram gibi özel günlerimizde de et, tatlı, çikolata, börek, pilav gibi yüksek kalorili yiyeceklerin aynı öğünde kullanılmamasına ve miktarın abartılmamasına dikkat edilmelidir.