Çocuklarda Şişmanlık ve Zayıflık

  ŞİŞMANLIK

İlk yapılması gereken çocuğun şişman olup olmadığını değerlendirmektir. Şişman çocukların rastgele diyet uygulamaları büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilir. Kilo verme programı çocuğun şişmanlık derecesine göre ayarlanır. Öncelikle şişmanlığın nedenleri ortaya çıkartılmalıdır. Düzensiz beslenme ve hareketsizlik önemli sebeplerdir. Kalıtımsal olarak yatkın çocuklar, bu iki nedenden dolayı daha kolay şişmanlarlar.

   Çocuğun boy, kilo, yaş, cins, fiziksel aktivite ve bir hastalığını olup olmaması gibi kişisel özelliklerine uygun yeterli ve dengeli bir şekilde beslemesi sağlanmalıdır. Menüde aşağıda sıralanan beş besin grubuna mutlaka yer verilmelidir.

1.GRUP: Et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller olup iyi kalite protein ve minerallerden zengindir. Sağlıklı büyüme ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

2.GRUP: Süt, yoğurt, peynir, çökelek gibi besinlerden iyi kalite protein ve bazı vitamin ve mineraller için özellikle önemlidir.

3.GRUP: Temel enerji kaynağı olan tahıllardır. Bitkisel protein ve B vitaminleri yönünde önemlidir.

4.GRUP: Sebze ve meyve grubudur. A, B, C  grubu vitaminlerden zengindir. Büyüme ve hastalıklardan korunmak için önemlidir.

5.GRUP: Şeker ve yağlardır. Bu grup besinler vücuda enerji sağlar. Bu besin gruplarındaki besinlerin miktarları çocuğun özelliklerine uygun olarak belirlenir.

   Özet olarak çocuk zayıflarken de sağlıklı beslenmeli ve doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalı ve bunu yaşantısına geçirmelidir.                                                     

ZAYIFLIK   

           Çocuğun boyuna ve yaşına göre ağırlığının olması gerekenin altında olmasıdır. Zayıflık hastalıklara karşı direnci azaltır. Aşırı fiziksel aktivite, iştahsızlık ve diğer başka nedenlerle yeterli besin alınamaması zayıflığa sebebiyet verdiği gibi bazı hastalık durumlarında da enerji harcamasını arttırıcı nedenlerden dolayı zayıflık oluşur. Çocuğun beslenme ölçüsü ve fiziksel aktivite düzeyi tespit edilerek, çocuğa özel bir yeterli ve dengeli beslenme programı yapılarak, davranış değişikliği ile zayıflığın düzeltilmesi önemlidir.