Çocukluk Çağında Beslenme Eğitimi

          Beslenme eğitimine çocukluk çağından itibaren başlanmalıdır. Sağlıklı nesiller yetişmesi için çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri önemlidir. Obezitenin sonlandırılmasında da çok etkilidir. Dengeli ve doğru beslenme alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren tüm yaşam boyu sürecek şekilde başlamalıdır. Kişiselleştirilmiş fiziksel aktivite de eksik bırakılmamalıdır. Çocuğun hoşlandığı sporları yapması sağlanmalı, birlikte yürüyüşlere çıkılmalıdır.

 

           Kilo fazlası olan çocuğa kesinlikle “şişko” – “patata” gibi size sevimli gelebilen sözcükler ile hitap edilmemelidir.  Bu sorun sürekli olarak çocuğa hatırlatılmamalıdır. Bu çocuğun özgüvenini azaltıp vücudu hakkında olumsuz düşünmesine, yiyeceklere daha çok yönlenmesine sebep olabilir.

 

        Çocuk yiyecekle ödüllendirilmemelidir. Ebeveynler çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeli, onunla ilgilenmeli ve kendileri de sağlıklı beslenerek çocuğa iyi bir rol model olmalıdır. Çocuğa, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığı için önemli olduğu bilinçli bir şekilde anlatılmadır. Bu nedenle ebeveynlerin güvenilir, doğru ve bilimsel bir beslenme bilgisine ulaşması önemlidir. Çocukların besin tüketim miktarı ve sıklığı ile ilgili eğitilmesiyle, beslenmelerindeki olumlu değişiklikler gözlenecektir. Önemli olan bu bilinçli değişimin kalıcılığıdır.