Yiyecek Alışverişinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

          Yiyecek ve içeceklerimizde, öncelikle kendimizi iyi tanıyıp özelliklerimize uygun seçimler yapmalıyız. Kişinin boy, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve bir hastalığının olup olmamasına göre, besin gruplarındaki ihtiyaç ölçüleri değişmektedir. Örneğin, fazla kilo ve yüksek kolesterol problemi olan bir kişinin yağ oranı düşük(light) süt, yoğurt ve peynir çeşitlerini, kepekli ekmek, derisiz beyaz et ile mevsimine uygun sebze ve meyve çeşitlerini tercih etmesi uygun olacaktır. Ayrıca tüketim miktarı bireyin özelliklerine göre ölçülü ayarlanmalı ve pişirme yöntemi olarak da buharda pişirme, haşlama ya da ızgara seçilmelidir. Bir diğer dikkat edilecek nokta da,  makarna, bisküvi, çikolata ve reçel seçiminde paketlerin üstündeki kalori değerlerine bakıp, diyet olan aynı ürünlerin kalorileriyle mukayese etmektir. Görünen o ki, diyet ürünlerin de, diyet olmayan ürünlere göre nispeten düşük de olsa, bir kalorisi vardır. O halde diyet standlarındaki ürünlere de bilinçli yaklaşmalıyız. Örneğin, diyet bisküvi ile normal bisküvi arasında ürünün çeşidine göre bir kalori farkı vardır; ancak, bu fark ölçüsüz bisküvi tüketmemize neden oluyorsa daha yüksek kalori alırız.

            

           Diğer taraftan kilo almak isteyen bir kişinin de, alışverişlerinde yüksek kalorili yiyeceklere daha fazla yer vermesi, seçimini buna göre yapması daha uygun olacaktır.

           

           Netice olarak kendi özelliklerimize uygun hangi ürünleri ne ölçüde  tüketeceğimiz konusunda bilinçli olmalı, alışverişlerimizdeki seçimlerimizi de buna göre yapmalıyız. Doğru beslenmek, yiyecek seçiminden pişirme yöntemine kadar bir yaşam tarzı işidir. Beslenme biliminin ilkelerine uygun beslenir, günlük yaşamımızda aktif olursak, yanlış beslenmeden kaynaklanan kilo ve sağlık problemlerimiz oluşmayacaktır.